Светски дан детета обележава се 20. новембра, откада је давне 1954. године, на Генералној скупштини Уједињених нација, установљено да се на овај дан у свим државама света обележава Светски дан детета.
На исти дан 1959. донета је Декларација о правима детета, а 1989. Конвенција о правима детета Уједињених нација.
Овај датум обележава се као дан у којем се указује на обавезу друштва да ради у корист добробити деце, као и да се скрене пажња на актуелне проблеме са којима се деца суочавају.
Према прошлогодишњем извештају Уницефа у Србији, положај деце у Србији побољшан је у последњих десет година. Смањена је смртност новорођенчади и мале деце за 50 одсто, више деце се уписује у школу. Међутим, проблема и даље има, ако се узме у обзир да 20% деце млађе од три године не иде на вакцинацију, 50% деце испод три године не иде у вртић, а код најсиромашнијих слојева друштва тек 9% деце иде у вртић. Једно од четворо деце старости до две године физички се кажњава.
Према подацима Уницефа, у Србији 8,4% деце живи у апсолутном сиромаштву, а чак 30,2% деце живи на граници сиромаштва. Све вакцине није примило 20% деце, а близу 30% деце млађе од пет година нема адекватну исхрану. Свако треће дете у Србији у ризику је од сиромаштва.
Веома важна тема у Србији је спречавање раног рада код деце и ступање у ране бракове.
Ове године 20. новембра у Србији ће плавом бојом бити осветљене све најзначајније институције. Допринос у обележавању Светског дана детета дали су чланови ликовне и новинарске секције који су припремили пано за ову прилику.

